Skip to main content

Etiket: Radyasyon Tedavisi

Radyasyon Tedavisinden Ne Kadar Süre Sonra Erkeklerde Sertleşme Bozukluğu Görülür?

En hassas radyasyon tedavisinde bile, erkekler tedaviden sonraki ilk birkaç ay boyunca sertleşme bozukluğu yaşayabilir. Radyasyon tedavisi yani radyoterapinin cinsel işlevlerde görülen yan etkilerinin çoğu yavaş ve kademelidir ve ortaya çıkması altı aydan birkaç yıla kadar sürebilir. Ne yazık ki, radyasyona bağlı sertleşme bozukluğu kalıcıdır.

okumaya devam et

Radyasyon Tedavisinden Sonra Erkeklerde Sertleşme Bozukluğu Görülmesi Ne Kadar Yaygındır?

Radyasyon tedavisi sonrası sertleşme bozukluğu radyasyon tedavisinin en yaygın ve uzun süreli yan etkisidir. Radyasyon terapisi nedeniyle % 20 – 80 oranında sertleşme bozukluğu riski vardır. Bilimsel bir çalışmada (*) radyasyon tedavisinden iki yıl sonra erkeklerin % 61.5’inde sertleşme bozukluğu olduğu bildirilmiştir. Bu durum hastanın yaşı, öncesinde aldığı kemoterapi ilaçları, tedavi öncesi genel sağlığı gibi birçok parametreye göre değişiklik gösterebilir.

okumaya devam et

Radyasyon Tedavisi Sertleşme Bozukluğuna Nasıl Neden Olur?

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerinin DNA’sına zarar vermek için odaklı bir şekilde yüksek düzeyde radyasyon kullanır. Erkeklerin pelvis bölgesine uygulanan radyasyon tedavisi 3 şekilde sertleşme bozukluğuna neden olabilir: 1- Arteriyel hasar kan akışını engelleyebilir ve / veya penise kan taşıyan damarlara zarar verebilir 2- Pelvik bölgedeki sinirler kalıcı olarak hasar görebilir 3- Penisteki doku hasarı nedeniyle penise kan akışı azalabilir ve ‘’Venöz Kaçak’’ olarak adlandırılan peniste kanın cinsel ilişkiyi sonlandıracak kadar durmasını engelleyen rahatsızlık oluşur. Radyasyon tedavisinden...

okumaya devam et

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Mutluluk Çubuğu

Bize Ulaşın


Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim


WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.
Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.