Skip to main content

Radyasyon Tedavisinden Sonra Erkeklerde Sertleşme Bozukluğu Görülmesi Ne Kadar Yaygındır?


Radyasyon Tedavisinden Sonra Erkeklerde Sertleşme Bozukluğu Görülmesi Ne Kadar Yaygındır?

Radyasyon tedavisi sonrası sertleşme bozukluğu radyasyon tedavisinin en yaygın ve uzun süreli yan etkisidir.

Radyasyon terapisi nedeniyle % 20 – 80 oranında sertleşme bozukluğu riski vardır. Bilimsel bir çalışmada (*) radyasyon tedavisinden iki yıl sonra erkeklerin % 61.5’inde sertleşme bozukluğu olduğu bildirilmiştir. Bu durum hastanın yaşı, öncesinde aldığı kemoterapi ilaçları, tedavi öncesi genel sağlığı gibi birçok parametreye göre değişiklik gösterebilir.

Penil protezler önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz

Tüm görüşmeler Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK ) gereğince size özel ve gizli tutulmaktadır.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Referanslar

Erectile dysfunction following radiotherapy and brachytherapy for prostate cancer: pathophysiology, prevention and treatment

Cem Akbal, İlker Tinay, Ferruh Şimşek & Levent N. Turkeri

International Urology and Nephrology volume 40, pages355–363(2008)


Şu an buradasınız:

Konu Etiketleri:


Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Mutluluk Çubuğu

Bize Ulaşın


Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim


WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.
Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.