Skip to main content

Sertleşme bozukluğu için cerrahi olmayan tedavi mevcut mudur?


Sertleşme bozukluğu için cerrahi olmayan tedavi mevcut mudur?

Danışmanlık / Psikoterapi / Cinsel Terapi nedir?

Sertleşme bozukluğunun altında psikolojik bir neden çok sık rastlanan bir durumdur. Çünkü Sertleşme bozukluğu stres, cinsel kaygı ve / veya diğer zihinsel sağlık ve kişisel sorunlara bağlı olabilir.
Psikolojik tedaviler genellikle danışmanlık veya konuşma terapisini içerir ve cinsel sağlık uzmanı ile ilişkiler ve deneyimler hakkında konuşmayı içerir. Terapistler, bu sorunların çoğuyla başa çıkmanın etkili yollarını bulmaya yardımcı olabilir. Sertleşme bozukluğu nedeniyle ilişkisi etkilenen birçok çift için, bir terapistle birlikte bu konuyu konuşmak iyi sonuçlar verebilir, Tüm tedavi seçeneklerinin olası riskleri ve yararları, herhangi bir tedavi şekli seçilmeden önce hasta ile konuşulmalıdır. Çünkü hasta ve partner memnuniyeti birincil hedeftir.

Ereksiyon Hapları (PDE5I) ve Tedavi

Sertleşme bozukluğu tedavisi için ilk tedavi seçeneği Fosfodiesteraz-5 inhibitörleri (PDE5I) olarak adlandırılan ereksiyon haplarıdır. Bunlar etken madde ve ticari isim olarak Sildenafil (Vi*gra®), Vardenafil (Lev*tra®) ve Tadalafil (Ci*lis®) gibi oral ilaçlardır. Sertleşme bozukluğu yaşayan erkeklerin yaklaşık % 70’i oral ilaç tedavisinden fayda görmektedir.  Ancak unutulmamalıdır ki bu ilaçlar etki mekanizması olarak cinsel uyarılma anında penise kan akışını artırmak için tasarlandığından, sağlam sinirlere ve damarlara ihtiyaç duyarlar. Ancak bu kısımlardaki doku bütünlüğü veya mekanizma herhangi bir zarar görmüşse bu ilaçların da etkisi çok kısıtlı olacak veya hiç olmayacaktır. Bununla birlikte hasta başka tür rahatsızlıklardan dolayı (Tansiyon, Diyabet, Nitrat içeren kalp rahatsızlığı ilaçları vb.) kullandığı ilaçlar var ise bu hapların birlikte kullanımı sakıncalı olabilir. Kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışmanız tavsiye edilir. Ayrıca reçetesiz kullanımı da önerilmemektedir.

Enjeksiyon Tedavileri

Hekimler hastalarına oral tedavilerin (ereksiyon hapları) artık işe yaramadığı ya da yetersiz kaldığı durumlarda doğrudan enjeksiyon yoluyla penise verilen ilaçları reçete edilebilir. Bu ilaçlar, Papaverin, Fentolamin ve Alprostadil’dir. Enjeksiyon tedavisi tek bir ilaç veya birkaç ilaç kombinasyonu olarak da kullanabilir.  Tek ilaç enjeksiyon tedavisinde bir tür Prostaglandin E1 (PGE1) olan Alprostadil kullanır. “Bi-m*x” olarak adlandırılan 2 ilaç karışımı veya “Tri-m*x” olarak adlandırılan 3 ilaç karışımı kombinasyon terapileri, yukarıdaki en yaygın kullanılan ilaçların ikisinin veya üçünün karışımıdır (papaverin, fentolamin ve / veya alprostadil).  Sertleşme bozukluğunda kullanılan kullanılan oral ilaç tedavilerine cevap vermeyen erkeklerin çoğu enjeksiyon tedavilerine bir süre olumlu yanıt vermektedir. Enjeksiyon tedavisinde başarı oranları yaklaşık % 85 civarındadır. Enjeksiyonlar, sertleşme bozukluğu için bazı oral ilaçlarla aynı anda kullanılmaması gereken oral nitratlar gibi ilaçları alan erkekler için de yararlı olabilir.

Enjeksiyonlar Nasıl Yapılır?

Penil enjeksiyonlar mümkünse mutlaka bir ürolog veya uzman hekim tarafından uygulanmalıdır. Enjeksiyon tedavisi, cinsel aktiviteden yaklaşık 5-10 dakika önce ilacın penisin dip kısmına (penisin başından en uzak olan kısmı) uygulanır. Enjekte edilen ilaç, penis içindeki kan damarlarının genişlemesine neden olur, bu da penise kan akışını arttırır ve ereksiyonu yani sertleşmeyi sağlar. Enjeksiyon terapilerinde ereksiyon süreleri genellikle 30 dakikadır. Enjeksiyon tedavisi haftada 3 kereden fazla yapılmamalıdır.

Sertleşme bozukluğu tedavisinde kullanılan enjeksiyonların yan etkileri nelerdir?

Enjeksiyon tedavisinin en korkulan yan etkisi uzun süreli ereksiyon tehlikesidir. Bu durum priapizm olarak adlandırılır ve penis dokusunda kalıcı ciddi hasarlara neden olabilir. 4-6 saatten daha uzun sürer ve oldukça acı veren bir durumdur. Böyle bir durumda 4 saati geçmeden mutlaka bir hekime başvurarak müdahale edilmesi gerekir. Bu ilaçların uzun süreli kullanımları çok ciddi sorunlara yol açabilir. Konu ile ilgili olarak mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Vakum Cihazları

Vakum cihazı nedir ve nasıl çalışır?

Vakum cihazı olarak adlandırılan cihazlar birçok ülkede yaygın olarak çok uzun süredir kullanılmaktadır. Bir doktora danışmadan kullanılmaması gereken cihazlardır. Bir boru içinde pompa vasıtasıyla yaratılan negatif basınç sayesinde penisin hacmini genişletip kan ile dolmasını sağlar. Penisin altına takılan halka ile oluşan bu sertliğin geri kaçması önlenerek ereksiyon korunur.

Vakum cihazı kullanmanın riskleri nelerdir?

En sık görülen problemler morarma, cilt tahrişi, ağrı veya rahatsızlık, uyuşma ve / veya hassasiyet kaybıdır. Uzun süreli kullanımlarda penisin dibine takılan halka tahrişe ve acılı hassasiyete neden olabilir.

Vitamin veya diğer besin takviyeleri almak sertleşme bozukluğu tedavilerinde yardımcı olur mu?

Bu konuyla ilgili olarak çok az bilimsel yayın bulunmaktadır. Piyasada bulunan birçok ürün Sağlık Bakanlığı tarafından onaysız ve reçetesiz olarak satılmaktadır. İçeriğinde bulunan maddeler mevcut durumu daha da kötüleştirebilir veya daha ciddi yan etkilere sebep olabilir. Hekiminize danışmadan bu tür ürünleri kesinlikle kullanmamalısınız.

Sertleşme bozukluğu tedavisi özel sigorta kapsamında mıdır?

Özel sağlık sigortası ile tedavi, sigorta şirketlerine ve sahip olduğunuz tedavi poliçelerine göre değişir. Ancak endikasyonlarınız uygun ise  göre penil protezler kısmi olarak SGK kapsamında olabilir. Sertleşme bozukluğu için öngörülen tedavilerin özel sigorta veya SGK tarafından karşılanıp karşılanmadığını belirlemek için bireysel olarak satıcı firma ile iletişime geçmek en doğru seçenektir.

Penil protezler önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz

Tüm görüşmeler Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK ) gereğince size özel ve gizli tutulmaktadır.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Şu an buradasınız:

Konu Etiketleri:


Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Mutluluk Çubuğu

Bize Ulaşın


Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim


WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.
Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.