Skip to main content

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı, İyileşme ve Adaptasyon

Konuşmacı: Dr. Levent Gürkan
Konu: Mutluluk Çubuğu

Videoda Konuşulanların Metini

Soru: Biraz tedavinin uygulanması ile ilgili konuşalım. Ameliyat, zor bir ameliyat mıdır?

Ameliyat zor bir ameliyat değil. Hatta Türkiye’nin birçok noktasında da yapılıyor. Konuşulmadığı için bilinmiyor. Bu protez ameliyatının kendisi değil, öncesi ve sonrası önemli.
Önünde bir sizin enfeksiyonunuzun olmaması için önünde bir sizin enfeksiyonunuzun olmaması için genital özel solüsyonlarla yıkadığınız ve antibiyotik kullandığınız bir dönem. Sonra hastanede geçirdiğiniz bir dönem vardır ve tekrar antibiyotik baskısı altında olduğunuz bir dönem vardır. İyileşme süreci de yaklaşık olarak 2 hafta sürüyor. Protezinizi tekrar kullanmanız 6 haftaya kadar sürebilir. Ameliyatın kendisi bir, bir buçuk saat süren bir cerrahi operasyondur. Kardiyak yükü veya akciğer gibi oldukça sınırlı genel anestezi veya sipinal anestezi altında uygulanabilir. Ameliyattan sonra çok ciddi bir sızınız olmuyor. Dolayısıyla ertesi gün dahi işinize gidebiliyorsunuz. Tabi ki biz hastalarımıza üç, dört gün istirahati tercih ediyoruz. Neden? Yaraları daha rahat etsin, yürürken sıkıntı duymasınlar. Hele ki üç, dört gün sonra veya bir hafta atladıktan sonra hastalar son derece rahat işlerine gidip devam edebiliyorlar. Protezlerine iki hafta kadar hiç dokunmuyorlar. Yani protezleri inik. İki hafta yaralarının iyileşmesini bekliyoruz. İki hafta sonra hastalarımızı geriye çağırıyoruz kontrole. Bu çağırmamızdaki amacımız hem yaralarını kontrol etmek. Hem de pompayı nasıl kullanacaklarını yani protezi nasıl şişireceklerini öğretiyoruz. Hasta ondan sonraki 4 ila 6 hafta protezi kendi evinde şişiriyor ve indiriyor. Bu hem ona protezini kullanma konusunda bir antrenman kazandırıyor. Hem de zamanı geldiğinde heyecanlanmasını engelliyor. Bu altı ila sekiz haftalık sürenin sonunda hastalar protezlerini kullanarak cinsel ilişkiye girmekte serbest oluyorlar.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı, İyileşme ve Adaptasyon Hakkında Daha Fazla Bilgi

Cerrahi yaklaşım hangi protez tipinin kullanıldığına, hastanın öyküsüne ve cerrahın tercihine göre değişir. Anestezi altında yapılan ameliyat sırasında 3 parçalı şişirilebilir penil protez, penisin üzerinde, alt karın ve skrotumda yapılan bir kesi yoluyla yerleştirilir. Bu arada idrarı boşaltmak için kısa bir süre idrar yoluna ve mesaneye ince, esnek bir tüp (sonda) yerleştirilir.
Genellikle küçük bir cerrahi kesim ya karın dokusu ile penisin birleştiği yerde ya da testis torbasının (skrotum) penis ile birleştiği sınırın altından yapılır. Bu prosedürde hiçbir doku çıkarılmaz ve kan kaybı genellikle çok azdır. Bu nedenle neredeyse hiçbir zaman kan nakli gerekmez. Aynı ameliyat günü hastalar eve gidebilir veya bir gece hastanede kalabilirler. Bu hekimden hekime ve hastane prosedürlerine göre değişkenlik gösterebilir. Bu operasyonun gerçekleştirilmesi yaklaşık bir saat sürer.
Penil protez implantasyonundan sonra yaklaşık 2-4 hafta boyunca ağrı, şişlik veya morarma görülebilir. Bu durumlarda hekiminiz size ağrı kesici bir ilaç başlayabilir. Hastalar protez ameliyatından 4-6 hafta sonra hekimin onaylaması durumunda cinsel ilişkiye girebilir.
Ne takılan protez ne de bu iş için yapılan ameliyat hastalarda cinsel ilişkiden zevk almayı orgazmı veya boşalmayı etkilemez. Hasta eskisi gibi cinsel aktivitede bulunabilir, çocuk sahibi olabilir. Penil protezler peniste sertleşmeyi arttırır, ancak penisi rutin olarak uzatmazlar.

Penil protezler önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz

Tüm görüşmeler Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK ) gereğince size özel ve gizli tutulmaktadır.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Şu an buradasınız:

Konu Etiketleri:


Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Mutluluk Çubuğu

Bize Ulaşın


Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim


WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.
Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.