Skip to main content

Mutluluk Çubuğu Hangi Durumlarda Takılır?

Konuşmacı: Prof. Dr. M. İhsan Karaman
Konu: Mutluluk Çubuğu

Videoda Konuşulanların Metini

Penis protezi veya diğer adıyla mutluluk çubuğu doğal yöntemle penis sertleşmesinin gerçekleştirilemediği durumlarda kişiye yapılan bir ameliyatla takılan yapay penis modelidir. Penisin sertleşmesini kötü etkileyen veya tamamıyla ortadan kaldıran hastalıkların sonucu olarak takılması gündeme gelmektedir. Pratikte bu çeşit sorunları oluşturan hastalıkların başında diyabet başka bir deyişle şeker hastalığı gelmektedir. Penis içerisinde bulunan sinir ve damarları bilhassa kötü yolda etkileyen şeker hastalığının nihai dönemlerinde sertleşme etkilendiği için bu metot kullanılabilmektedir. Ayrıca geçirilmiş bir takım operasyonlar, kazalar sonrasında sertleşme yeteneğinin kaybedilmesi veya bir takım hipertansiyon gibi damar hastalıkları da penis protezi takılması için gereken endikasyonları teşkil etmektedir. Burada gözden kaçırılmaması gerekli olan husus sertleşme bozukluğu meydana gelen erkeklerde üroloji uzmanının denetimi ve teşhisi koyması sonrasında öncelikle ek olarak temel ve kolay uygulanabilir metotların denenmesidir. Bunlar arasında sırasıyla

-Ağızdan alınan hap şeklindeki ilaçları

-Penis içine yapılan bir takım enjeksiyon tarzı ilaçları

-Ve pompa cihazı ismi verilen(vakum) sayabiliriz.

Bu yollara yanıt vermeyen ve bir takım nedenlerle bu metotları uygulanamayan hasta olanlarda ise kalıcı nihai ve kesinlikle çözüm olarak mutluluk çubuğu başka bir deyişle penis protezi önerilmektedir.

Mutluluk Çubuğu Hangi Durumlarda Takılır? Hakkında Daha Fazla Bilgi

Sertleşme bozukluğunun yaygın nedenleri şunlardır:

 Fizyolojik bozukluklar: Hastalarda görülen diyabet, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği ve bazı kan damarların tıkanması, penise olan kan akışının bozulmasına neden olabilir. Bazı hormonal problemler ve kullanılan ilaçlar da erektil disfonksiyona yani sertleşme bozukluğuna neden olabilir.
Örneğin inme veya MS hastalığı (multiplskleroz) beynin vücudun geri kalanıyla iletişim kurma yeteneğini etkileyebilir. Beynin, sinirlerin veya omuriliğin farklı bölgeleri hasar görürse, penise doğru mesajlar iletilemez.
 Psikolojik nedenler: Erektil disfonksiyon, çiftler arasındaki ilişki sorunları, performans kaygısı, stres, depresyon (iş, aile, finansal nedenli) cinsel istismar öyküsü, cinsel davranışla ilişkili duyulan suçluluk veya korku, ayrıca altta yatan diğer mental rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir.

Penil protezler önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz

Tüm görüşmeler Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK ) gereğince size özel ve gizli tutulmaktadır.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Şu an buradasınız:

Konu Etiketleri:


Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Mutluluk Çubuğu

Bize Ulaşın


Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim


WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.
Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.