Skip to main content

Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Çalışırlar

Konuşmacı: Dr. Levent Gürkan
Konu: Mutluluk Çubuğu

Videoda Konuşulanların Metini

Soru: Penis protezlerinin nasıl çeşitleri var?

Dr. Levent Gürkan: Penis protezinin esasında temelde iki çeşidi var. Bir tanesi; Bükülebilir olanlar, sert yani eski mutluluk çubukları. Diğeri de şişirebilir olanlar bunlar daha yeni, teknolojisi daha yüksek olanlar. Mutluluk çubuğu yani bükülebilir penis protezi esasında basit bir çubuk. Hasta istediği zaman bu çubuğu eliyle düzelterek düz pozisyona getiriyor. Cinsel ilişkiye giriyor. İşi bittiğinde de bu çubuğu büküyor yani esasında penisini büküyor ve iç çamaşırının içine saklanabilir hale getiriyor. Bu protezi hastalarımız çoğunlukla çok tercih etmez. Biz de çok tercih etmiyoruz, kim de tercih ediyoruz? Pompayı kullanamayacak bu yeteneği kısıtlı olan hastalarda tabi ki çubuğu tercih ediyoruz. Ama onun dışında sürekli dik kalması iç çamaşırının içinden belli olması. Hastayı rahatsız edebilecek sertlikte olması mutluluk çubuğunun kullanımını kısıtlıyor. Daha çok tercih ettiğimiz tabi ki şişirilebilir penis protezleridir.

(Penis protezinin esasında temelde iki çeşidi var. Bir tanesi; Bükülebilir olanlar, sert yani eski penis protez (penil implant). Diğeri de şişirebilir olanlar bunlar daha yeni, teknolojisi daha yüksek olanlar. penis protez (penil implant) yani bükülebilir penis protezi esasında basit bir çubuk. Hasta istediği zaman bu çubuğu eliyle düzelterek düz pozisyona getiriyor. Cinsel ilişkiye giriyor. İşi bittiğinde de bu çubuğu büküyor yani esasında penisini büküyor ve iç çamaşırının içine saklanabilir hale getiriyor. Bu protezi hastalarımız çoğunlukla çok tercih etmez. Biz de çok tercih etmiyoruz, kim de tercih ediyoruz? Pompayı kullanamayacak bu yeteneği kısıtlı olan hastalarda tabi ki çubuğu tercih ediyoruz. Ama onun dışında sürekli dik kalması iç çamaşırının içinden belli olması. Hastayı rahatsız edebilecek sertlikte olması penis protez (penil implant) kullanımını kısıtlıyor. Daha çok tercih ettiğimiz tabi ki şişirilebilir penis protezleridir.)
Şişirilebilir penis protezi nedir?

Şişirilebilir penis protezi; Penisin içine yerleştirilmiş iki balon, yumurtalıkların arasına saklanmış bir pompa ve karnın içine saklanmış bir rezervuardan oluşur. Penis protezi; Penisin içine aynı normalde kanla dolması gereken balonların içine yerleştirilmiş iki tane sentetik balon. Yumurtalıklarınızın arasına saklanacak sanki bir üçüncü yumurta gibi olan bir pompa ve asla farketmeyeceğiniz ama makinenin çalışması için gerekli olan suyu tutan basit tuzlu sudur içindeki suyu hazne olarak saklayan bir rezervuar bu da karnın içine yerleştiriliyor dolayısıyla bunu da hiçbir şekilde hissetmeniz mümkün değil.

Nasıl yerleştiriliyor bu protez?

Protezin hazne kısmını karnınızın içine yerleştiriyoruz. iki tane rezervuarını penisinizin içine yerleştiriyoruz. Ardından da en son olarak pompayıda yumurtalıklarınızın arasına yerleştiriyoruz. Böylelikle; Dışarıdan hiç görülmeyen, hiç fark edilmeyen hatta elleseniz bile çoğunluk insanın anlayamayacağı bir cihaza sahip oluyorsunuz.

Bu cihaz nasıl çalışıyor?

Bu cihaz esasında çok basit çalışıyor. Ne zaman ki cinsel ilişkiye girmek istiyorsunuz. yapmanız gereken şey çok basit. Penisiniz cinsel ilişkiye girmeden önce normal halinizde ki gibi yumuşak ve sarkık. Yumurtalıklarınızın arasında fark edilmeyen sanki bir üçüncü yumurtalık, testis gibi duran bir pompa ve birde rezervuarınız var. Bu rezervuar zaten karnınızın içinde olduğu için hiç fark edilmiyor.
Ne oluyor? Siz cinsel ilişkiye girmek istediğiniz de elinizi yumurtalıklarınızın arasına atıyorsunuz ve eşinize çokta fark ettirmeden. Pompayı elinize alıyorsunuz ve ufakça sıkıyorsunuz. pompayı sıkmaya başladığınızda penisinizde sertleşmeye başlıyor. Ve penisiniz bir süre sonra mutlak sertliğine ulaşıyor. Bu penisle istediğiniz gibi cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Cinsel ilişkiye girdiniz ve ereksiyonunuz siz istediğiniz sürece yani bu cihazı kapamadığınız sürece devam eder. Cinsel ilişkinizin sonunda siz orgazma ulaştınız durmuyorsunuz. Orgazma ulaştınız diye penisinizin yumuşaması gerekmiyor. Eşiniz orgazma yani mutluluğa ulaşıyor. Ondan sonra ne zaman siz cinsel ilişkiye son vermek isterseniz yine bu pompanın üzerinde bir düğmesi var. Düğmeye basıyoruz ve düğmeye bastığımızda penisimizi de hafifçe sıktığımızda penisimizin içindeki su tekrar rezervuarın içine gidiyor ve penisiniz eski yumuşak normal günlük haline dönüyor.

Kesinlikle çamaşırınızın veya pantolonunuzun üzerinde belli olmuyor. Sizi de rahatsız etmiyor. Bu da şişirilebilir penis protezidir.

Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Çalışırlar Hakkında Daha Fazla Bilgi

Tek parçalı penil protezler (Malleable)

İlk kullanılmaya başlanan protez çeşitleridir. Şişirilebilir protez ile malleable protez arasındaki en önemli fark, şişirilebilir protezin sertlik ve boyut kontrolüne izin vermesi ve daha doğal bir görüntüye sahip olmasıdır. Malleable protezler ise şişirilebilir protezler gibi teknolojik bir yapıya sahip olmadıkları için nispeten daha ekonomik bir tedavi yöntemidir. Dezavantajları, ise sürekli ereksiyon halinde kalmasıdır. Bu durum hastalarda konfor kaybına ve doğal olmayan bir görünüme neden olmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki hekiminiz böyle bir ihtiyaç oluştuğunda mevcut durumunuza en uygun protez çeşidini size önerecektir.

Her tedavi seçeneğinin artıları ve eksileri ile hastanın tedavi sonuçları hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmasını sağlamak için tedavi eden doktor tarafından mutlaka bilgi verilmelidir.

2 parçalı şişirilebilir penil protezler

Sertleşme bozukluğu tedavisinde bir diğer tedavi yöntemi 2 Parçalı kısmi şişirilebilir penil protezdir. 2 Parçalı penil protez takılan hastalarda memnuniyetsizlik oranı diğer protezlere kıyasla daha yüksektir. Bunun nedeni tam olarak ereksiyon ve indirme sağlanamadığı için hastaların 3 parçalı protezlerdeki doğal penis görüntüsüne sahip olamamasıdır. Ayrıca karmaşık yapısı nedeniyle mekanik bozulma oranı da oldukça yüksektir.

2 parçalı penil protezler rezervuar içermeyen yapısı nedeniyle enine ve boyuna genişlemeye uygun değildir. Ancak mevcut silindir yapısının genişliği kadar genişleme sağlayabilmektedir. 2 parçalı penis protezi ile yapılmış bir çalışma için yayınlanan editör yorumunda “Hekimlerin 2 parçalı penis protezlerin performans özellikleri nedeni ile bu modelin yerine 3 parçalı şişirilebilir penis protezlerini tercih ettiklerini” (*) belirtmektedir.

(*) Ref: Çayan S, Aşcı R, Efesoy O, Bolat MS, Akbay E, Yaman Ö, “Comparison of Long-Term Results and Couples’ Satisfaction with Penile Implant Types and Brands: Lessons Learned From 883 Patients With Erectile Dysfunction Who Underwent Penile Prosthesis Implantation”, J Sex Med. 2019;16(7):1092–1099.

3 parçalı şişirilebilir penil protezler

En yaygın kullanılan protez çeşididir. Yapılan ameliyatların yaklaşık % 75’ini oluşturan kısım üç parçalı şişirilebilir protezlerdir. Üç parçalı şişirilebilir penis protezleri daha farklı ve teknolojik olarak gelişmiştir. Penis protezleri 3 parçadan oluşmaktadır. Silindirler ve bağlantı kabloları, rezervuar ve pompa. Rezervuar dediğimiz parça içi sıvı dolu bir balon gibidir. Penil protez, penisin içine yerleştirilen şişirilebilir iki silindirden ve penis erekte olmadığı zaman içindeki yani protezdeki sıvıyı haznesinde depolayan bir adet rezervuardan oluşmaktadır. Penis protezi sıvıyı silindirlere pompalayacak bir adet pompa içerir. Bu pompa birkaç kez sıkıldıktan sonra rezervuardan gelen sıvıyı doğruca silindirlere doğru pompalamaya başlar. Bu sayede penis, içindeki silindirlerin sıvı dolması ile sertleşir ve erekte hale gelir. Cinsel ilişki bittikten sonra tekrar pompadaki ufak indirme düğmesine basılarak protez içindeki sıvının tekrar rezervuara ters istikamette dolması sağlanır. 3 Parçalı şişirilebilir penil protezler doğala en yakın görünüm ve kolay kullanımları ile çiftlerde yüksek memnuniyet oranları ve hastalarda da çok daha fazla özgüven sağlamaktadır.

Penil protezler önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz

Tüm görüşmeler Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK ) gereğince size özel ve gizli tutulmaktadır.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Şu an buradasınız:

Konu Etiketleri:


Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Mutluluk Çubuğu

Bize Ulaşın


Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim


WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.
Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.