Skip to main content

Tek Parçalı Mutluluk Çubuğu Hakkında Her Şey

Konuşmacı: Op. Dr. Berk Karataş
Konu: Mutluluk Çubuğu

Videoda Konuşulanların Metini

Tek Parçalı Mutluluk Çubuğu Hakkında

Penil protezden yani mutluluk çubuğundan bahsedeceğiz. Kafamızın içerisindeki yanlışlıkları düzeltmeye çalışacağız. Tek parçalı protezden bahsedeceğim. Çünkü artık iki parçalı çok kullanmıyoruz. 3 parça protezler özellikle dolar ve euro kurundaki artış ile birlikte çok pahalı hale gelmeye başladı. Dolayısıyla tek parçalı proteze yöneldik ve özellikle yeni çıkan tek parçalı protezin kıvrılabilme ve esneyebilme kapasiteleri de arttığı için özellikle tercih ediyoruz. Genel olarak anlatacağım şey bütün protezler (tek parçalı veya çok parçalı) için geçerlidir.
Protez deyince insanın aklına bir çok soru geliyor. Bir kişiye: “artık sen ilaçtan ya da iğneden fayda göremeyeceksin, bundan sonraki aşama protez” , dediğimiz zaman çoğunlukla tepki “ben protezi almayayım” biçiminde oluyor. İnsanların aklında ya da kafasında şöyle bir şey canlanıyor. Ben de bilmiyor olsaydım benim de zihnimde el veya ayak protezi gibi bir şey canlanırdı. İnanın gerçekten insanların kafasında bir çok soru var. Proteze bu kadar çok tepkinin olmasının sebebi daha önceki videolarımda anlattığım üzere biraz da bizlerden kaynaklanıyor. Çünkü protezi iyi anlatamıyoruz. Protezin ne olduğunu tam olarak anlatamıyoruz. Biz hasta ile görüştüğüm zaman sana protez takalım diyoruz. Bu kadar söylüyoruz.  Protezin ne gibi faydaları vardır? Protezin ne gibi zararları vardır? Hissiyatı değiştirecek mi? Boşalmayı etkileyecek mi ? İdrar yoğunluğu veya idrar çıkışını etkileyecek mi? vb. şeylerden bahsetmiyoruz. Aslında kabahat biraz da bizde. Bu videoda bunu biraz özür gibi kabul edebilirsiniz.

Şimdi en önemli sorulardan bir tanesi şu: Dışarıdan bakılınca protez olduğu belli olur mu?

Ben buna ironi olsun diye şöyle söylüyorum: Protezi takalım ve 20 yıllık eşinizin yanına gidin. 6-8 hafta sonra o bile protezin olduğunu anlamaz, diye söylüyorum. Dışarıdan baktığımızda kişinin alnında yazıyor gibi söyleyemeyiz. Böyle bir şey tabii ki yok. Genellikle bu algı şundan dolayı gerçekleşiyor: herkes bunu el ve ayak protezi gibi düşünüyor. Çünkü bir kişinin el ve ayak protezi takıldığı zaman dışarıdan bakıldığında belli oluyor. Ama biz protezi penisin içerisine yerleştiriyoruz. Yani cildin içine yerleştiriyoruz. Dolayısıyla dışarıdan bakılınca penis penil protez belli olmaz.

Zevk alabilecek miyim? Daha önceki dönemdeki gibi ben zevk alıp orgazm olabilecek miyim?

Evet, alabileceksiniz. Çünkü biz protezi penisin sertleşen kısımları içerisindeki bölgelere yerleştiriyoruz. Penisin haz alan kısmı cilt ve cilt altındaki sinirler aracıyla (resimde sarı gözüken
alan) sinirler tarafında oluyor. Buraya ile hiç işimiz yok. Dolayısıyla biz sadece buraya iki taraflı protezi yerleştirdiğimiz zaman penisin algı mekanizmasını değiştirmiş olmuyoruz. Yani yine vajen içerisine girdiğiniz zaman vajenin sıcaklığını, vajenin yumuşaklığını ve vajina kayganlık hissini hissediyorsunuz.

Boşalmayı etkiler mi?

Hemen buna da cevap verelim. Penisi ortadan ikiye bölünmüş buralara protezi yerleştiriyoruz. (çubukları) İdrar yolu burada dolu ise bizim idrar yolu ile hiç bir işimiz yok. Dolayısıyla ne idrar yapma engellenir, ne idrar yapmada bozukluk olur ne de boşalmada kötü bir etki olur. Dolayısıyla şu sorunun cevabı basit.

Bunu daha çok gençler soruyor.Çocuk sahibi olabilecek miyim?

Tabii ki olabileceksiniz.

Kısalma olur mu?

Bunun cevabı evet fakat bu kısalma ile ilgili iki tane soru işareti koydum. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası yapılacak şeyler kısalmayı minimize edilebilir. Yaklaşık olarak sonunda nihai olarak 2-3 milimetre kısalma olabilir. Bu da aslında ilişkide hiç sertleşmeyen, ilişkiye giremeyen birisi için çok da önemli bir durum değil.

Hep dik mi duracak?

Eskiden bu sorunun cevabı evetti ama artık protezlerde özellikle şu son zamanlarda kullandığımız bükülebilir protezlerde bu gördüğünüz protezi sağ ve sol olmak üzere iki taraflı olarak koyuyoruz.
Bu protezlerin kıvrılabilme özelliği çok fazladır. Şu anda elimde tuttuğum protez dünyada kıvrılabilme özelliği ile ün salmış protezdir. Yaklaşık 135 derecelik bir açı ile kıvrılabiliyor. Karşıdan bakıldığı zaman penis devamlı dik durmuyor, elinize kıvırabiliyorsunuz. Tabii bu koruma özelliği penisin boyuna göre de değişiyor. Küçük boylu bir penise sahip olan kişide kıvrılma biraz daha az olabiliyor. Bu protez yaklaşık 135 derece gerçekten kıvrılabiliyor. Onun için her zaman dik duracak mı sorusunun cevabını vermiş olduk. Hayır.

Herkese aynı protez mi takılıyor?

Hayır. Herkese aynı çeşit protez takmıyoruz. Biz protez ameliyatına karar verdiğimiz zaman protez firması da geliyor. Çünkü o kadar çok protez örnekleri getiriyorlar. Her çeşit ve boyda bulabilmek mümkün.
9 milimetreden,10 milimetre 14 milimetre kalınlığa kadar işte 20 santimetre uzunluğa kadar. Örneğin elimde bu 9 milimetre kalınlığında bir protez, bu 10 milimetre, bu 11 milimetre
kalınlığında protezdir. Bunların boyları da dahil olmak üzere hangisinin takacağımızı ameliyat sırasında belli olur. Ameliyat öncesinde burada herhangi bir öngörü yapmamız doğru değil. Ameliyat sırasında bu belli oluyor. Dolayısıyla herkese aynı boyda ve aynı genişlikte protez takmıyoruz.

Ameliyat yeri neresi?

Ameliyat yeri peniste yumurtaların birleştiği yerin hemen alt kısmındadır. Tek bir kesiden yaklaşık 2 santimetre bazen dikine bazen de enine bir kesim yaparak bu bölgeden hem sağ hem de sola protezi yerleştiriyoruz.

Enfeksiyon riski var mı? Vücudum bunu reddeder mi ? Enfeksiyon olur mu?

Bu da en önemli soru ve halk arasında da en çok kaygı yaratan durumdur. Evet, enfeksiyon riski var. Her ameliyatın zaten enfeksiyon riski vardır. Yine 2 soru işareti koydum. Sebebi şu artık enfeksiyon riski %1’in altında.

Bunun 3 tane sebebi var.

1) Hastayı ameliyata çok iyi hazırlıyoruz.
2) Ameliyattan sonra bakımı çok iyi yapıyoruz.
3) Yeni tip protezler antibiyotik emebilir özelliğine sahiptir.

Ne demektir bu ? Yani bunu vücuda takmadan önce antibiyotikli solüsyonu içine koyuyoruz ve bu üzerindeki madde antibiyotiği emiyor. Dolayısı ile bakterilerin bu protez üzerine yapışmasını engelliyor ve enfeksiyonda azaltıyor. Genetik protezlerin bu özelliği çok iyi, onun için enfeksiyon riskini de artık eskisine göre çok daha az gözüküyor.

Normal hayata dönüş ne zaman ? Bu da önemli bir soru.

Yaklaşık 2-3 gün evde istirahat ediyoruz 7 gün sonra normal hayata dönebilirsiniz.

Ne zaman ilişkiye gireceğim?

6 hafta sonu ortalama. Bu 3 hafta olur mu? Olmaz. 2 hafta olur mu? Olmaz. 4 hafta olur mu? Olmaz. Bununla ilgili bir pazarlık yok çünkü hastalar gerçekten 4. haftanın sonunda gayet iyileşiyorlar. Hiçbir şeyleri kalmıyor. Acele de ediyorlar çünkü yıllarca ilişkiye girmemişler. Ama özellikle şeker hastalarında 6. haftayı tamamlamak gerekiyor çünkü protezin vücutta bütünleşmesi için ve enfeksiyon
kapmamak için bu 6 hafta oldukça önemli.

MR çekilebilir mi?

Bel fıtığı var, beyinle ilgili bir sıkıntısı var ya da başka işte ayakla ilgili probleminiz var MR çekilebilir mi ? Evet.

Havaalanlarındaki x-ray cihazında belli olur mu?

Bununla çok sık karşılaşıyoruz. Çünkü yurtdışından gelen hastaların çoğu bunu soruyor. Standart x-ray yani öten cihazlarda geçerken hiçbir şey belli olmaz. Ancak şöyle kabinler var.
Bunlar vücut taraması yapıyor zaten bunları röntgen çektiği için burada protez gözüküyor. Burada da size bir kimlik kartı veriyoruz. Firma tarafından dünyanın her tarafında geçerli kimlik kartı veriliyor.
Böyle bir şey olduğu zaman o kimlik kartını gösteriyorsunuz. Bu tür uygulamalar zaten daha çok Amerika Birleşik Devletleri’nde var. Protezlerde Amerikan Sağlık ve Gıda Dairesi Başkanlığı (Sağlık Bakanlığı’na bağlı) dolayısıyla zaten Amerika’ya gireceksiniz ve Amerikan malı bir ürün. Ayrıca Amerika tarafından onaylanmış bir ürünle giriyorsunuz. Hiç bir hastamızda bir sorun olmadı. Zaten orada çalışanlar da az çok bu durumdan haberdarlar. Dolayısıyla burada evet vücut taramasında çıkabilir. Burada herhangi bir ötme gerçekleşmiyor.

Sonuç olarak;

Penil protez uygun hastada, uygun zamanda ve uygun şekilde yapılırsa hem kendisi için hem de işi için de oldukça mutluluk verici ve yüz güldürücü bir sonuç elde ediyoruz. Proteze de onun için de zaten mutluluk çubuğu demişler. Teşekkür ederim.

Tek Parçalı Mutluluk Çubuğu Hakkında Her Şey Hakkında Daha Fazla Bilgi

İlk kullanılmaya başlanan protez çeşitleridir. Şişirilebilir protez ile malleable protez arasındaki en önemli fark, şişirilebilir protezin sertlik ve boyut kontrolüne izin vermesi ve daha doğal bir görüntüye sahip olmasıdır. Malleable protezler ise şişirilebilir protezler gibi teknolojik bir yapıya sahip olmadıkları için nispeten daha ekonomik bir tedavi yöntemidir. Dezavantajları, ise sürekli belirli bir derecede* ereksiyon halinde kalmasıdır. Bu durum hastalarda konfor kaybına ve doğal olmayan bir görünüme neden olmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki hekiminiz böyle bir ihtiyaç oluştuğunda mevcut durumunuza en uygun protez çeşidini size önerecektir.  Her tedavi seçeneğinin artıları ve eksileri ile hastanın tedavi sonuçları hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmasını sağlamak için tedavi eden doktor tarafından mutlaka bilgi verilmelidir.

*Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar.

Referanslar
  1. youtube.com/watch?v=0D-Jdx8wyAM

Penil protezler önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz

Tüm görüşmeler Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK ) gereğince size özel ve gizli tutulmaktadır.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Şu an buradasınız:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Mutluluk Çubuğu

Bize Ulaşın


Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim


WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.
Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.