Östrojen Tedavisi, Metabolik Sendrom ve Sertleşme Bozukluğu Arasındaki İlişki Nedir? - Mutluluk Çubuğu Resmi Sitesi

Östrojen Tedavisi, Metabolik Sendrom ve Sertleşme Bozukluğu Arasındaki İlişki Nedir?


Östrojen Tedavisi, Metabolik Sendrom ve Sertleşme Bozukluğu Arasındaki İlişki Nedir?

En önemli seks hormonlarını düşündüğümüzde aklımıza önce östrojen ve testosteron gelir. Aslında erkek ve kadın metabolizmasının her ikisini de üretmesine rağmen, östrojeni kadınlarla ve testosteronu da erkeklerle otomatik olarak ilişkilendiririz. Sonuç olarak bu hormonların üretim miktarı ikincil seks özelliklerimizi oluşturur.

Obezite ile ilişkili yağ dokusunda artan östrojen seviyeleri, kişinin kardiyovasküler problemler ve tip 2 diyabet riskini artıran metabolik sendromun önemli bir belirtisidir. Yeni bir çalışma(*) yüksek yağlı bir diyetle beslenen tavşanlarda sertleşme bozukluğunun normal beslenen tavşanlara göre daha fazla etkilendiğini göstermiştir.

Östrojenin metabolik sendromla ilişkili sertleşme bozukluğundaki rolü hakkında daha fazla bilgi edinmek amacıyla yapılan bir deneyde, tavşanlara yüksek yağlı bir diyet verildiğinde, obezite, dislipidemi ve glikoz intoleransı gibi insanlara benzer metabolik sendrom belirtileri görülmüştür. Hekiminiz size böyle hormon tedavisi içeren bir tedavi seçeneği sunuyorsa olası cinsel sorunların farkında olmak, karar verme sürecini daha iyi yönetmek adına mutlaka sizleri bilgilendirecektir.


Referanslar

(*) Journal of Sexual Medicine report, researchers from the University of Florence in Italy


Şu an buradasınız:

Konu Etiketleri:


Mutluluk Çubuğu

Bize Ulaşın


ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim


WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.
Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.