Skip to main content

Prostat Kanseri Tedavileri ve Sertleşme Bozukluğu


Prostat Kanseri Tedavileri ve Sertleşme Bozukluğu

Prostat kanseri olan erkeklerde cerrahi, hormonal ve radyasyon dahil olmak üzere 3 çeşit tedavi seçeneği vardır. Bununla birlikte erken evre uygun olan hastalarda en yeni tedavi seçeneği olan HIFU yöntemi de yaygın olarak kullanılmaktadır. Tüm bu tedavilerin artıları ve eksileri olmakla birlikte sertleşme bozukluğu ve idrarını tutamama hastaların çoğu için tedavi sonrası (HIFU yöntemi hariç) ortak bir sorundur.

Radyasyon tedavisinin bir türü olan radyasyonun prostat kanseri hücrelerine mümkün olduğunca yakın yerleştirilmesini içeren tedavi şekline Prostat Brakiterapisi denir. Radyasyon teller vasıtası ile geçici olarak (geçici brakiterapi) veya prostatta kalan radyoaktif çekirdekler vasıtasıyla uzun süreli kalıcı şekilde (kalıcı brakiterapi) verilebilir.

Brakiterapi tek başına veya diğer tedavilerle birlikte uygulanabilir. Yan etkiler arasında sık idrara çıkma, idrar ve dışkıda kan veya ishal gibi yan etkileri görülebilir. Sertleşme bozukluğu da sık görülen başka bir yan etkidir. (*)

Bununla birlikte, bu tedaviden kaynaklanabilecek cinsel sorunların farkında olmak, karar verme sürecini daha iyi yönetmek adına hekiminize danışmanızda fayda vardır. Hekiminiz bu konuda size en uygun en iyi tedavi yöntemlerini sunacaktır.

Penil protezler önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz

Tüm görüşmeler Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK ) gereğince size özel ve gizli tutulmaktadır.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Referanslar

Erectile dysfunction following radiotherapy and brachytherapy for prostate cancer: pathophysiology, prevention and treatment

Cem Akbal, İlker Tinay, Ferruh Şimşek & Levent N. Turkeri

International Urology and Nephrology volume 40, pages355–363(2008)


İle İlgili Diğer Başlıklar


Sertleşme Sorunu İle İlgili Diğer BaşlıklarŞu an buradasınız:

Konu Etiketleri:


Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Mutluluk Çubuğu

Bize Ulaşın


Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim


WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.
Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.